Kuzey Kıbrıs’tan Araba Getirme Şartları

Kıbrıs plakalı aracınızı Türkiye’ye getirmek için Kıbrıs’ta ikametinizin olmasının yanı sıra son yılınızın 6 ayını da Kıbrıs’ta geçirmiş olmanız gerekmektedir.

Kıbrıs’tan araba getirmeye karar verdiğiniz günün 6 ay (185 gün) öncesine kadar Türkiye’de kalmışsanız Kıbrıs’taki aracınızı Türkiye’ye getiremezsiniz.

🚘 Aracınızın Kıbrıs’ta ikamet ettiğiniz yerde adınıza kayıt ve tescil edilmiş olması gerekir. Türkiye’ye getirmek istediğiniz aracı tüm şartları sağladığınızda iki yıl kullanabilirsiniz. Kıbrıs’ta başkasına ait aracı vekaleten de getirebilmektesiniz. Vekaleten getirilen araç sahibinin de son yılının 6 ayını Kıbrıs’ta geçirmiş olması gerekir.

🚘 Kuzey Kıbrıs’tan getirmek istediğiniz aracın Türkiye’ye girişinde yanınızda ehliyet, aracın yurtdışı mülkiyet belgesiyle Türkiye’de geçerli yeşil sigorta kartı da olması gerekmektedir. Mevcut sigortanız Türkiye’de geçerli değilse ya da yoksa gümrükte sigorta yaptırmalısınız.

🚘 Kıbrıs’tan Türkiye’ye getirdiğiniz aracı sizden başka son yılının 6 ayını (185 gün)  KKTC’de geçirmiş olan ebeveynleriniz eşiniz ve çocuklarınız kullanabilmektedir. Üçüncü şahıslar, hısım ve akrabalarınız ise yalnızca siz araç içindeyseniz ya da olası acil durumlarda resmi olarak kullanabilmektedir.

🚘 KKTC’den Türkiye’ye getirdiğiniz aracınızı bırakıp başka bir ülkeye iş-gezi-seyahat için çıkmak istediğinizde Kıbrıs plakalı aracı kimsenin kullanmayacağına dair ikamet ettiğiniz yere en yakın olan gümrük idaresine bilgi / taahhütname vermeniz gerekir. Siz Türkiye’den yurtdışına çıktığınızda yabancı plakalı aracı resmi olarak hiç kimse kullanamamaktadır.

🚘 Kıbrıs’tan getirdiğiniz otomobilin 2 yıl Türkiye’de kalma süresi dolmadan çıkış yaptıysanız 2 yıldan geriye kalan süreyi kullanabilmek için yurtdışı yerleşiklik şartı olan 6 ay (185 gün) ikamet süresini tekrar doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde girişinize izin verilmemektedir. Sadece geçici ithal izin sürelerinin tamamını kullanmadan arabasıyla Türkiye dışına çıkan Kıbrıs’tan emekliler için belli izin süresi içinde olmak şartıyla izinden kalan sürelerini kullanmak üzere ilgili arabasıyla yeniden gelmeleri halinde 6 ay (185 gün) Kuzey Kıbrıs’ta bulunma koşulu aranmaz.

🚘 Türkiye’de Kıbrıs’tan getirdiğiniz taşıtla 2 yıllık sürenizin tamamını kullandıktan sonra 6 ay (185 gün) yeniden araç getiremezsiniz. Farklı bir arabayla bile gelseniz Kıbrıs’tan Türkiye’ye girişine müsaade edilmemektedir. Yalnızca Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik olarak yaşayan şahısların arabalarına 1 yılda 1 ay süre verilmektedir.

🚘 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden getirilen aracın 2 yıl süre bitiminden 3 ay sonra çıkarılması, yasal olarak hak sahibi olmayan şahıslar tarafından kullanılması, kiraya verilmesi, satılması, gümrük idaresine taahhütname verilmeden Türkiye dışına araçsız çıkış yapılması, Türkiye’nin  yönetim hükümlerinin ihlali halinde Gümrük Kanunu’nun 238. maddesine göre yasal işlem yapılır. İlgili aracın gümrük vergilerinin 4/1’i oranında para cezası tahsil edilir ve araç tekrar yurtdışı edilir.

—————————————————-

Yurtdışından Türkiye’ye Araç Getirme Koşullarıyla İlgili Faydalı Linkler
Türkiye’ye getirilecek yabancı plakalı arabalarla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı güncel bilgilere ulaşmak için tıklayınız

Yabancı plakalı özel araçlarıyla Türkiye gümrük kapılarından giriş yapacak vatandaşlar, gümrük kayıt işlemlerini hızlı ve kolayca yapılabilmek için hazırlanmış olan Özel Taşıtlar Ön Beyan Uygulaması’na ilişkin detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirler.

____________
Link 1 Link 2Bu yazı www.rentacarkibris.net şirketi sorumluluğunda hazırlanmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek
💬 Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?